İmagine Cup 2012′ nin Ardından…

Bu yıl 10. sunu düzenlediğimiz Imagine Cup uluslararası teknoloji yarışmasında öğrenciler dünyanın en zor problemlerine teknoloji yardımı ile çözüm bulmaya çalıştı. Geçtiğimiz on yılda, 190 ülkeden 1.65 milyon öğrencinin katıldığı yarışmada 1.75 milyon dolar değerinde ödüller ve hediyeler dağıtıldı. Bu yolculuğa 10 yıl önce, 1993′te, 25 ülkeden sadece 1000 öğrencinin katılımı ile başlamıştık.

Oyundan, mobil cihaz uygulamalarına kadar bir çok alanda yazılımın geliştirildiği yarışmada öğrenciler eğitim, sağlık, çevre ve diğer birçok alandaki sorunlara Birleşmiş Milletler Binyıl Kakınma hedefleri doğrultusunda teknoloji yardımı ile çözümler üretti.

Dünya genelinde, yerel, bölgesel ve çevrimiçi olarak düzenlenen yarışmada seçilen finalistler dünya finallerinde yarışmaya ve teknolojinin getirdiği yenilikleri kutlamaya hak kazandılar.

Bu yıl 75 ülkeden 106 takım dünya finallerinde yarışırken, öğrenciler XBox 360, Windows 8, Windows Azure ve Windows Phone gibi bir çok yeni teknolojiyi ilk kullanan ve uygulamaya dönüştürenler arasında yer aldı.

2012 yılında öne çıkan farklardan bir diğeri Imagine Cup destek programının duyurulmasıydı. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan üç yıllık destek programında Microsoft’un öğrenciler için ayırdığı 3 milyon dolarlık yatırım seçilecek 2-4 arası takıma proje hayallerini gerçek bir uygulamaya dönüştürebilmeleri için verilecek.

Yarışmanın en zorlu ayağı olan Yazılım tasarımı kategorisinde Türkiye’yi bu yıl Eskişehir Osmangazi üniversitesinden Repharmers ekibi temsil etti. Kullanım fazlası eşyaların topluma tekrar kazandırılması için Windows Azure, Windows 8 ve Windows Phone teknolojilerini kullanarak geliştirdikleri projede kullanım fazlası ilaçların ihtiyaç sahiplerine dağıtımı örnek çalışma olarak gösterildi. Microsoft başkan yardımcıları S. Somaseger ve Walid Abu-Hadba ile Akademik Programlar takımı genel müdürü Moorthy Uppaluri, ilk üç’e giren ekipler dışında sadece Türkiye ekibine ödül olarak Microsoft anakaradaki yazılım geliştiriciler konferansına tüm masraflar karşılanmak üzere davetiye verdi.

8 günlük Sydney seyahatinin yaklaşık 40 saati uçak yolculuğu ile geçerken kalan sürede öğrenciler hem eğlendi hemde juri karşısında projelerini anlattı. Bu anlatım bazen kendileri için ayrılan özel sunum odası, bazende tanıtım masasında gerçekleşti. Microsoft başkan yardımcıları tarafından 106 takım arasından sadece ve defalarca ziyaret edilen sayılı proje tanıtım masalarından biri de Türkiye idi.

Açılışını Microsoft başkan yardımcılarından Dan’l Lewin’in yaptığı yarışmanın ilk gününde Sydney havaalanına ulaşan ekipler, güzel bir sürpriz, Sydney ulusal hayvanat bahçesi yetkililerinin getirdiği Koalalar ile karşılandı. Program süresince girişimcilikten, yeni teknolojilere kadar birçok konuda öğrencilerin geleceğe dair bakış açılarını geliştirecek örnekler sunuldu. Yarışma süresince verilen aralarda ise Windows 8, Windows Phone, Azure ve bu yıl duyurulan destek programları hakkında bilgilendirme oturumları yapıldı. Geçmiş yıllardan farklı olarak, standard akşam yemeği programlarına ek, bayan yarışmacılara özel bir akşam yemeği düzenlendi. Geçen senelerdeki ImagineCup yarışmalarında finale kalan, sonrasında şirketlerini kurarak projelerini hayata geçiren ekiplerinde davetli olduğu programda, ekip üyeleri tecrübelerini paylaştı. Ayrıca programın 4. gününde ekipler şehir turu, hayvanat bahçesi ziyareti ve meşhur Sydney köprüsüne tırmanmak gibi etkinliklere katıldı. Son gün akşamı ise farklı ülke ve kültürlerden öğrencilerin aynı coşkuyu paylaştığı büyük birde parti düzenlendi.

Yıllardır, finallere kalan bir çok öğrencinin kariyerine, geleceğe bakış açısına olumlu anlamda katkıda bulunan Imagine Cup yarışmasının bir sonraki dünya finalinde Türkiye’yi sen temsil etmek istemezmisin? Yarışabileceğin bir çok kategori seni bekliyor! Unutma, yolculuğa erken hazırlık başarının temelini oluşturuyor. Peki sen hazırmısın?

Mustafa Kasap
Akademik Programlar Yöneticisi, Microsoft Türkiye

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s