Web Tasarımlarında Renklerin Ahengi

Bir web tasarımın ön grafik tasarımı yapılırken en önemli nokta birbiri ile uyumlu renkleri yakalayabiliyor olmaktır. Genel olarak sanat olarak nitelendirebileceğimiz bu ahengin aslında kısmen de olsa matematiksel sistemlerle de tanımlamak mümkün. Sıcak ve soğuk renklerin birbirleri ile veya kendi içlerindeki uyumları ile ilgili geliştirilmiş derin araştırmalara ve algoritmalara girmeyeceğim. Biraz daha pratiğe yönelerek aşağıda adresi yer alan siteyi ziyaret etmenizi rica ediyorum.

http://www.todotoh.com/rgb/rgbanalysis.aspx

Site, kendisine verilen başka bir adresteki web sitesinin ekran görüntüsünü alarak söz konusu web sitesinde ağırlıklı olarak kullanılmış olan renklerin bir şemasını çıkartıyor. Şemayı çıkartırken hemen kullanabilmeniz için Hex kodlarını yaratmayı da unutmuyor. Böylece beğendiğiniz web sitelerinin renk şemalarını elde edebiliyor ve birbiri ile uyumlu renkleri anında yakalamış oluyorsunuz. Bahsettiğimiz web sitesi John K. tarafından benim “How to take screenshot (thumbnail) of a web site with ASP.NET 2.0?” makalemdeki kod üzerinden gidilerek geliştirildi. (Umarım bir gün söz konusu makaleyi Türkçe’ye çevirmek için zaman ayırabileceğim)

Sizlerle tanıştırmak istediğim bir diğer web uygulaması da www.colormatch.dk sitesinde yer alıyor. Seçilen bir renk üzerinden otomatik olarak uyumlu renkleri bulmayı amaçlayan web sitesinin gerçekten başarılı bir iş çıkardığını söyleyebilirim.

Mayasoft Bilişim Akademi’sindeki son Web Tasarım sınıfımdan öğrencim sevgili Ersin Kılıç’a beni colormatch.dk ile tanıştırdığı için buradan ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

(Daron Yöndem)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s